Skip to content

1999 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 1999.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 1999 IM Champions
  • Main Content

    1998/99 I.M. Athletes of the Year

    Male – Doug Farmer, Brian Gardner

    Female – Tara Edwards, Emily Freeman

    1999 Winter Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male – Jordan Lesamiz, Casey Curtis

    Female – Hannah Lepping, Rachel Halley

    League Champions

    Men’s Basketball “A-M/W”

    Champions: Busch Bandits

    MVP’s: Jordan Lesamiz

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Reservoir Dogs

    MVP: Dan Curley

    Men’s Basketball “B1”

    Champions: Last Chance

    MVP’s: Drew Carlton, Michael Wruble

    Men’s Basketball “B2”

    Champions: Pi Lambda Phi

    MVP: Mark Rickard

    Men’s Basketball “B3”

    Champions: Hang Time

    MVP: Trevor Fox, Doug Farmer

    Women’s Basketball

    Champions: The Travolta

    MVP: Amy Schmitt

    Co-Ed Basketball

    Champions: Cowboys

    MVP’s: Dayle Crockett, Jennifer Gabel

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Red Headed Stepchild

    MVP’s: Nick Wichert, Kris Whipple

    Co-Ed Volleyball “B1”

    Champions: The System

    MVP’s: Hannah Lepping, Ryan St. John

    Co-Ed Volleyball “B2”

    Champions: Meme

    MVP’s: Josh Tinelli, Suzy Passey

    Floor Hockey

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP’s: Rob Oliver, Rachel Halley

    Co-Ed Indoor Soccer

    Champions: Betas

    MVP’s: Lori Lonning, Casey Curtis

    Racquetball

    “A” Champion – Adam Fisher

    “B” Champion – Andy Wesley

    “C” Champion – Daryl Hackney

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Chuck Green, Sten Kerwin

    Women’s – Johanna O’Neal, Anne-Hansen-Griel

    4 x 4 Volleyball

    Chuck Green, Kiim Exner, Toni Schwinn, Kerry Pease

    3 x 3 Schick SuperHoops Basketball

    Men’s – Ryan Mitchell, Brad Packer, Dan Curley

    Women’s – Ginny Knox, Roxanne Bajema, Jennifer Gabel, Stephanie Dahlstadt

    Winter Slam Dunk Contest

    Men’s - Trevor Fox, Rich Naccarato, Mike Oien

    Women’s – Amy Schmitt

    Free Throw Contest

    Brandon Johnson, Katie Ellison

    3 Point Shootout

    Brandon Johnson, Amy Schmitt

    Cribbage

    Jamie Pearson

    Tennis Tournament

    Mike Khounnala

    1999 Spring Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male – Chad Salter, Bryan Bacon

    Female – Michele Leingang, Naomi Takahashi

    League Champions

    Men’s Softball

    Champions: Busch Bandits

    MVP’s: Jason Palanio (Busch Bandits)

    Co-Ed Softball “B-M/W”

    Champions: Goin’ Yard

    MVP: Michele Leingang (Goin’ Yard), Joe Mathias (Replacements)

    Co-Ed Softball “B-T/R”

    Champions: Pi Lambda Phi

    MVP’s: Jennifer Pauls (Trailer Trash #69), Jeremy Pfister (Pi Lambda Phi)

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Knees Up, Mother Brown

    MVP’s: Sten Kerwin (Knees Up, Mother Brown), Naomi Takahashi (Interglobal

    Dominance)

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Hi-Soft

    MVP’s: Junko Nii (Hi-Soft), Dustin Crowe (Smackeral Attackers)

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: The System

    MVP’s: Bruce Wood (The System), Raejean Hedrick (Diggin’ It)

    Men’s Soccer

    Champions: Betas

    MVP’s: Caleb Pulver (Betas), Kyle Lindquist (Shiz Nitz)

    Co-Ed Soccer

    Champions: FC Suave

    MVP’s: Jason Webster (FC Suave), Jason Kostelecky (Betas), Emily Freeman

    (FC Suave)

    3 x 3 Men’s Basketball

    Champions: Just Do It

    MVP’s: Brian Gale, Michael Wroble

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Chuck Green, Sten Kerwin

    Women’s – Naomi Takahashi, Ayano Izumiya

    4 x 4 Volleyball

    Mike LeaderCharge, Nick Wichert, Helda Dahmen, Ben Anderson

    Air Fource Flag Football

    Jason Palanio, Torresy Smith, Rahmal Leonard, Jesse Chatman, Jason Anderson

    Cribbage

    Brian Trimble

    Homerun Derby

    Greg Papich, Jennifer Pauls

    Golf Scramble

    (4-Way Tie) – (A) Andy Peterson, Jason Pulliam, Josh Atwood, Griffin Garske;

    (B) Jennifer Miller, Ken Carlson, Sam Smith, Nick Weishaar; (C) Pat Simmons,

    Adam Williams, Keith Ross, Brandon DeLeon; (D) Mel Douglas, Jesse Dasovich,

    Larry Montague, Eric Feguson

    (Long Drive) – Nathan Pugh, Griffin Garske

    (Closest to the Pin) – Keith Ross, Theron Tate

    Fishing Derby

    Steve McBride, Tavish Bradbury, Priscilla Mucha

    Free Throw Contest

    Matt Kerr, Courtney Horner

    3 Point Shootout

    Aaron Stewart, Courtney Horner

    1999 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Brian Gale, Jodi Bosequett, Jay West, Teresa Chavez

    League Champions

    Men’s Soccer

    Champions: V.I.T.

    MVP’s: Carlo Churape, Florian Baur

    Co-Ed Soccer

    Champions: Sea Slugs

    MVP’s: Emily Freeman, Yer Vue

    Men’s Football “A”

    Champions: The Bulgarians

    MVP: Andy Buchkoski

    Men’s Football “B”

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP: Jay West

    Sunday Men’s Football

    Champions: Panthers

    MVP: Donald Sims

    Women’s Football

    Champions: Soccer Girls

    MVP: Emily Freeman

    Sunday Basketball

    Champions: St. John

    MVP’s: Jodi Bosequett, Carlos Oseguera

    Men’s 3 x 3 Basketball

    Champions: Morning Wood

    MVP: Travis Gentle

    Women’s 3 x 3 Basketball

    Champions: Golden Girls

    MVP: Rima Kiuchi

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Cheeky Monkeys

    MVP’s: Amber Leonard, Chuck Green

    Co-Ed Volleyball “B1”

    Champions: Big Red One

    MVP’s: Andrea Jones, Gabe Schaefer

    Co-Ed Volleyball “B2”

    Champions: I.M. Revenge

    MVP’s: Heidi Deford, Sarah Wendling, Doug Farmer, Dean Kimoto

    Co-Ed Volleyball “B3”

    Champions: The Dumps

    MVP’s: Robert Swogger, Staci Schuerman

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Chuck Green, Sten Kerwin

    (Women) Stephanie Carlson, Kris Heffron

    4 x 4 Volleyball

    Mike LeaderCharge, Alissa Weddle, Nick Wichert, Justin Ikehara

    Punt, Pass & Kick

    Kurt Maurus, Kevin Taylor, Farah Wilcoxen, Michele Leingang

    Golf Scramble

    (Student) George Scafer, Scott Kramer, Ryan Bernard

    (Faculty/Staff) Alan Coelho, Todd McGann, Mike Campitelli

    Long Drive Contest

    Sean Hergert, Daphne Brindle

    Closest to the Pin Contest

    Igor Klyukanov, Kirk Freeman

    Cribbage

    Matt Kerr

    Free Throw Contest

    Carlos Oseguera, Gretchen Heytvelt

    3 Point Shootout

    Matt Kerr, Jessica Henry

    Contact Information

    Michael Campitelli
    PEA 120
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.