Skip to content

1998 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 1998.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 1998 IM Champions
  • Main Content

    1997/98 I.M. Athletes of the Year

    Male – Brian Thornton, Mike LeaderCharge

    Female – Roxanne Bajema, Adrienne Wilson

    1998 Winter Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male: Mike LeaderCharge, Sean Hunt

    Female: Stephanie Kubalek, Roxanne Bajema

    League Champions

    Men’s Basketball “A-M/W”

    Champions: Just Do It

    MVP’s: Brian Gale, Eric Haynes

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Reservoir Dogs

    MVP: Tom Zurfluh

    Men’s Basketball “B-M/W”

    Champions: 2 Inch hops

    MVP’s: Doug Farmer

    Men’s Basketball “B-T/R”

    Champions: Dream Team

    MVP: Jordan Lesamiz

    Women’s Basketball

    Champions: Hick Chicks

    MVP: Heather Wood

    Co-Ed Basketball

    Champions: Bucknives

    MVP’s: Jenny Bailey, Elondrus Lee

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Roadrunners

    MVP’s: Luke Botzheim, Becky Cooper

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: A.A.T.N.

    MVP’s: Stephanie Kubalek, Mike LeaderCharge

    Co-Ed Indoor Soccer

    Champions: Pachucos

    MVP’s: Manuel Espindola, Denese Kelley

    Racquetball

    “A” Champion: Adam Fisher

    “B” Champion: Steve Larsen

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Noah Pefaur, Mike LeaderCharge

    Womens’ – Anne Hansen-Griel, Johanna O’Neal

    4 x 4 Vollleyball

    Noah Pefaur, Mike LeaderCharge, Sonny Sellars, Roxanne Bajema

    3 x 3 Schick SuperHoops Basketball

    Men’s – Casey Quesnell, Bill Ackerman, Josh Atwood, Justin Guillory

    Women’s – Ginny Knox, Katie Bailey, Roxanne bajema, Stephanie Dahlstadt

    Winter Slam Dunk Contest

    Griffin Garske, Jeff Ogden

    Free Throw Contest

    Brian Gale, Shena Mouring

    3 Point Shootout

    Brian Thornton, Melissa Davies

    Tennis Tournament

    Mike Khounnala

    Cribbage

    Terry Stratton

    1998 Spring Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male: Brian Kreider, Derek Leavell

    Female: Heather Wood, Tanya Guitierrez

    League Champions

    Men’s Softball “A-M/W”

    Champions: Sig Ep Running Raiders

    MVP’s: Zach Claus, Brian Thornton

    Men’s Softball “A-T/R”

    Champions: GDI’s

    MVP: Tom Zurfluh

    Co-Ed Softball “A-M/W”

    Champions: Cheap Seats

    MVP’s: Kathy White, Brian Kreider

    Co-Ed Softball “A-T/R”

    Champions: The Phasers

    MVP’s: Kerry Pease, Adrienne Wilson

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Roadrunners

    MVP’s: Jarred Passey, Suzie Passey

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Redsand

    MVP’s: Alvin Alphoso, Amber Leonard

    Men’s Soccer

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Tsuyoshi Ogino

    Co-Ed Soccer

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Caleb Pulver, Tanya Gutierrez

    3 x 3 Men’s Basketball

    Champions: Just Do It

    MVP’s: T.J. McGrotha, Eric Haynes

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Alvin Alphonso, Ben Anderson

    4 x 4 Vollleyball

    Jared Passey, John Gasper, Noah Pefaur, Christie Batzle

    3 x 3 Soccer

    Tsuyoshi Ogino, Yer Vue, Mike Johnson, Daichi Murofuchi

    Free Throw Contest

    Matt Kerr, Roxanne Bajema

    Spot Shot Contest

    Mike Oien, Marni McGregor

    H-O-R-S-E Contest

    Eric Haynes

    1 x 1 Basketball Challenge

    Eric Haynes

    Cribbage

    Dylan mayo

    Homerun Derby

    Sean O’Connell, Kathy White

    Golf Scramble

    Student – Todd McGann, Phil Wendell, Brian Thornton, Rob Wample

    Fac/Staff – Craig Holstine, Igor Klyukanov, James Carroll, Denis Regan

    (Long Drive) – Ryan Mitchell, Trevor Fox

    (Closest to the Pin) – Mike LeaderCharge, Shawn Murray, Jon Van Anrooy,

    Travis Schuh

    1998 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male – Donald Sims, Casey Quesnell

    Female – Yukiko Masuda, Amber Cruz

    League Champions

    Men’s Flag Football “A-M/W”

    Champions: Busch Bandits

    MVP’s: Brian Gardner

    Men’s Flag Football “A-T/R”

    Champions: U.F.W.

    MVP: Jesse Chatman

    Men’s Flag Football “B”

    Champions: Panthers

    MVP’s: Josh Ashcroft

    Women’s Flag Football

    Champions: Mad Dog

    MVP: Vickie Zimmer

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Red Headed Stepchild

    MVP’s: Chuck Green, Stacey Thomas

    Co-Ed Volleyball “B1”

    Champions: Hi-Soft

    MVP’s: Nicole Haeberle, Jiho Oyakawa

    Co-Ed Volleyball “B2”

    Champions: International Dominance

    MVP’s: Eileen Daniels, Hiroki Matsumoto

    Co-Ed Volleyball “B3”

    Champions: Roadrunners

    MVP’s: Hannah Lepping

    Men’s Soccer

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Tsuyoshi Ogino

    Co-Ed Soccer

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Tomo Yasuda, Emily Freeman

    Floor Hockey

    Champions: Streeter Hall

    MVP’s: Rachel Halley, Travis Evans

    3 x 3 Men’s Basketball 6’-

    Champions: Busch Bandits

    MVP: Casey Quesnell

    3 x 3 Men’s Basketball 6’+

    Champions: Cheney Realty

    MVP: Toshihide Katayama

    3 x 3 Women’s Basketball

    Champions: The Phasers

    MVP: Jessika Lee

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Noah Pefaur, John Gasper

    Women’s – Keiko Ito, Yukiko Masuda

    4 x 4 Vollleyball

    Noah Pefaur, Chuck Green, Jared passey, Kris Whipple, Michele Leingang

    3 x 3 Soccer

    Dave Tilbury, Ryan St. John, Bryan Bergstrom, Ryan Madison

    Fishing Derby

    Josh Pearson

    Cribbage

    Jamie Pearson

    Punt, Pass & Kick

    Mike Oien, Roxanee Bajema

    Golf Scramble

    Sean Beeson, Tim McKee, Pat Simmons, Stew Merritt

    Contact Information

    Michael Campitelli
    URC 201
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.