Skip to content

1997 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 1997.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 1997 IM Champions
  • Main Content

    1996/97 I.M. Athletes of the Year

    Male – Kevin Posey, Mike LeaderCharge, Todd McGann, Eddie Norman

    Female – Lisa Graber, Melissa Pettyjohn, Vicki Zimmerman, Allison Johnson

    1997 Winter Quarter Champions

    League Champions

    Men’s Basketball “A-M/W”

    Champions: Untouchables

    MVP’s: Jerrald Jackson, Craig Stinnett

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Ballers

    MVP: Maurice Chambers

    Men’s Basketball “B-M/W”

    Champions: The Squad

    MVP’s: Corey Gibb, Scott Englehart

    Women’s Basketball

    Champions: The Phasers

    MVP’s: Lisa Graber

    Co-Ed Basketball

    Champions: Celtic Pride

    MVP’s: Melissa Davies, Pat Harrington

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Mikes & Spikes

    MVP’s: Martha Martinez, Lora Botha, Trent York, Mike LeaderCharge

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Sig Ep Running Raiders

    MVP’s: Tammy Rose, Peter Brosseau

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Outa R League

    MVP’s: Trevin Raak, Travis Owens, Traci Simmilink, Wendy Fletcher

    Indoor Soccer

    Champions: Flickin The Bean

    MVP’s : Tomo Yasuda, Allison Johnson

    Floor Hockey

    Champions: Stinky Cheese

    MVP’s: Eddie Norman, Kerri Horter

    Rollerblade Hockey

    Champions: The Bruins

    MVP’s: Mike Carey, Chantelle Damm

    Racquetball

    Jim St. Hilaire

    Special Events Champions

    Racquetball

    Jim St. Hilaire

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Trent York, Kerry Pease

    Women’s – Tarah Pond, Lacey Coover

    3 x 3 SuperHoops

    Men’s – Ryan Helms, Justin Guillory, Terry Cloer

    Women’s – Ginny Knox, Katie Chastain, Kathryn Chasse

    4 x 4 Volleyball

    “A” – Mike Khounnala, Trent York, Kaleo Pilanca, Jamie Dotson

    “B” – Chris Trevino, Mike Schaefer, Jill Ahmann, Matt Landruth

    Cribbage

     Rocky Kirwin

    3 Point Shootout

    Chris Long, Jamie Sargent

    Free Throw Contest

    Brian Thornton, Maria Manley

    Winter Slam Dunk Contest

    Maurice Chambers, Rich Naccarato, Britt Lentz, Renae Scott

    Baby Ruth Turbo Hoops

    Kanyon Anderson, Sean Crooks

    1997 Spring Quarter Champions

    League Champions

    Men’s Softball

    Champions: GDI’s

    MVP’s: Sean O’Connell, Brian Gardner

    Co-Ed Softball “A”

    Champions: Compound Fractures

    MVP: Vicki Zimmerman, Kevin Posey

    Co-Ed Softball “B”

    Champions: The Phasers

    MVP’s: Heather Dahmen, Suzanne DeNeal, Jose Tamez, Wyatt Bergum

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Team Who

    MVP’s: Suzanne Breiland, Mike Khounnala

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Barrel of Monkeys

    MVP’s: Shingo Omura, Jiho Oyakawa, Akiko Yamahuchi, Susan Fenner

    Men’s Soccer

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP’s: Tsuyoshi Ogino, Jason Barta

    Co-Ed Soccer

    Champions: The Firing Squad

    MVP’s: Beth Greaves, Kai Huschke

    Rollerblade Hockey

    Champions: The Hanson Brothers

    MVP’s: Andy Dujenski, Sean Orman

    Floor Hockey

    Champions: Stinky Cheese

    MVP’s: Shawn Murray, Roxanne Bajema

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Matt Nicol, Travis King

    Women’s – Ayumi Kaneko, Soko Tsuchya

    4 x 4 Vollleyball

    Mike Khounnala, Lora Botha, Trent York, Kaleo Pilanca

    3 x 3 Soccer

    Tomo Yasuda, Yoshiharu Kusaka, Tsuyoshi Ogino

    Homerun Derby

    Kevin Posey, Mia Nelson

    Cribbage

    Adam Fisher

    Over The Line Softball

    Men’s – Kevin Posey, Terry Dean, Chad Vandine

    Golf Scramble

    Men’s – Brad West, Rob Wample, Cory Hutsell, Dan Nighswonger

    (Long Drive) – Kevin May

    (Closest to the Pin) – Sammy Rocha

    Rollerblade Hockey Skills Competition

    Mark Appolonia

    Racquetball

    Adam Fisher, Vibrance Mitchell

    Ultimate Frisbee

    Corey Gibb, Stephanie Atwood, Todd Heitstuman, Shad Moore

    1997 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male: Bill Ackerman, Tim McKee

    Female: Anne Hansen-Griel, Heide Dahmen

    League Champions

    Men’s Flag Football “A”

    Champions: Busch Bandits

    MVP’s: Casey Quesnell

    Men’s Flag Football “B”

    Champions: Panthers

    MVP: David Bruns

    Men’s Soccer

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Kanyon Anderson, Badr Alasfour

    Co-Ed Soccer

    Champions: Pachucos

    MVP’s: Caleb Pulver, Primrose Nunez

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Makoa

    MVP’s: Trent York, Katrina Carlson

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Meme

    MVP’s: Heather Baslee, Shingo Omura

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Team Redsand

    MVP’s: Luke Botzheim, Kami Soliday

    Rollerblade Hockey

    Champions: Hat Trick

    MVP’s: Shawn Murray

    Fantasy Football

    John Cox

    3 x 3 Men’s Basketball 6’-

    Champions: Mires

    MVP’s: Jewell (Jay) Day

    3 x 3 Men’s Basketball 6’+

    Champions: Busch Bandits

    MVP: Bill Ackerman

    3 x 3 Women’s Basketball

    Champions: A F & F

    MVP: Kadee Amidon

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    Men’s – Matt Nicol, Travis King, Jake Whipple

    Women’s – Anne Hansen-Griel, Johanna O’Neal

    4 x 4 Vollleyball

    Travis King, Mike LeaderCharge, Lisa Graber, Sonny Sellars

    3 x 3 Soccer

    Kanyon Anderson, Tsuyoshi Ogino, Tomo Yasuda, Yer Vue

    Punt, Pass & Kick

    Kanyon Anderson, Roxanne bajema

    Cribbage

    Cynthia Hudson

    Golf Scramble

    Men’s – Keisuke Toshimori, Hikaru Matsuo, Kaysyuki Wabatsuki

    (Long Drive) – Brian Chambers

    (Closest to the Pin) – Jake Castle

    Racquetball

    Keith Graham, Suzy Passey

    Contact Information

    Michael Campitelli
    PEA 120
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.