Skip to content

2004 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 2004.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 2004 IM Champions
  • Main Content

    2003/04 Athletes of the Year

    Kara Piippo, Jamie Gwinn, Lacy McComas, Michael Bethely

    2004 Winter Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Tiera Como, Victor Fierro, Lacy McComas, Brian Stern

    League Champions

    Men’s Basketball “A-M/W”

    Champions: Switch

    MVP: Joe Hodges (Switch)

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Shock & Awe

    MVP: Luke Gailey (Shock & Awe)

    Men’s Basketball “B1-M/W”

    Champions: Da Legends

    MVP: Winston Cordes (Da Legends)

    Men’s Basketball “B2-M/W”

    Champions: Some Devil

    MVP: Mati Henry (Some Devil)

    Men’s Basketball “B3-T/R”

    Champions: Sons of Thunder

    MVP: Brian Stern (Sons of Thunder)

    Men’s Basketball “B4-T/R”

    Champions: Def Chron 2010

    MVP: Justin Brown (Def Chron 2010)

    Co-Ed BAsketball “M/W”

    Champions: The Mad Cows

    MVP’s: Bryce Meserve (The Mad Cows)

    Katie Gleason (Ballers, Inc.)

    Co-Ed Basketball “T/R”

    Champions: Has Beens

    MVP’s: Casey Evans (Has Beens)

    Ryan Gaard (Spectators)

    Women’s Basketball “M/W”

    Champions: #1442

    MVP: Kara Piipo (#1442)

    Women’s Basketball “T/R”

    Champions: E U Nit

    MVP: Tiera Como (E U Nit)

    Indoor Soccer “Men’s” Sunday

    Champions: Swathers

    MVP’s: Felix Barcenas (Swathers)

    Indoor Soccer “Co-Ed - American” Sunday

    Champions: Has Beens

    MVP’s: Raul Vijil (Has Beens)

    Maria Mejia (Has Beens)

    Indoor Soccer “Co-Ed - National” Sunday

    Champions: Soccer Stars

    MVP’s: Lisa LaPlant (Grass Stains)

    Kanyon Anderson (Ladybugs)

    Co-Ed Volleyball “A-T/R”

    Champions: Purse Swingers

    MVP’s: Tyler Jaquish (Las Vegas Locas)

    Crystal Scharnhorst (Purse Swingers)

    Co-Ed Volleyball “B1-M/W”

    Champions: In The Net

    MVP’s: Victor Fierro (In The Net)

    Chantell Hines (In The Net)

    Co-Ed Volleyball “B2-T/R”

    Champions: Special Edz

    MVP’s: Lacy McComas (Special Edz)

    Dean Kimoto (O-Dawgs)

    Co-Ed Volleyball “B3-T/R”

    Champions: Flamin’

    MVP’s: Amanda Butler (Flamin’)

    Ryan Buchmann (Flamin’)

    Bowling “Sunday”

    Champions: Will Bowl For Beer

    MVP’s: Paul Weeden, Michael Escobar, Melissa Taylor

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men’s) Robert Forbes, Britney Page

    (Women’s) Danielle Mole, Kristin Shaw

    4 x 4 Volleyball

    Dean Kimoto, Britney Page, Jay Cadiente, Robert Forbes

    Cribbage

    Mariah Morris

    3 x 3 Basketball

    Chad Mathison, Ryan Harris, Justin Brown

    Free Throw Contest

    (Men’s) Cameron Caudle

    (Women’s) Selina Naught

    3 Point Shootout

    (Men’s) Justin Brown

    (Women’s) Selina Naught

    Winter Slam Slam Dunk Contest

    (10’ Basket) Robert James

    (9’ Basket) Michael Bethely

    Racquetball

    (“A” Division) Randel Hutchin

    (“B” Division) Mariah Morris

    Badminton

    (Men’s) Tyler Lucas

    (Women’s) Kandis Harrison

    Tennis

    (Men’s) Jesse Erickson

    (Women’s) Natalie Kostoff

    2004 Spring Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Kara Piippo, Creed Pendleton, Erica Fuller, Mike Lopez

    League Champions

    Men’s Softball “T/R”

    Champions: Strength & Honor

    MVP’s: Angel Garza (509’ers)

    Co-Ed Softball “B-M/W”

    Champions: I.M. Smashers

    MVP’s: Lacy MCComas (I.M. Smashers), Mike Lopez (I.M. Smashers)

    Co-Ed Softball “B-T/R”

    Champions: Rec ‘n Balls

    MVP: Kirk Emerson (Rec ‘n Balls), Tessa Freeman (Rec ‘n Balls)

    Men’s Soccer “M/W”

    Champions: Nippon Ham

    MVP: Kota Tanabe (Nippon Ham)

    Co-Ed Soccer “M/W”

    Champions: Playas

    MVP’s: Creed Pendleton (Back in Black), Shantelle Gunderson (Playas)

    Men’s Basketball “M/W”

    Champions: Tokyo Baby

    MVP: Sho Fukunaga (Tokyo Baby)

    Men’s Basketball “T/R”

    Champions: Da Bus Drivers

    MVP’s: Kyler Randall (Tokyo Baby)

    Co-Ed Basketball

    Champions: Spectators

    MVP’s: Kara Piippo (Spectators), Jay Cadiente (IMUA)

    Women’s Basketball

    Champions: Rabid Goldfish

    MVP: Brandi Curry (Rabid Goldfish)

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: In The Net

    MVP’s: Esteban Rodriguez (In The Net), Jennifer Somero (Da Midgetz)

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Made in the 80’s

    MVP’s: Erica Fuller (Made in the 80’s), Russ Pounds (T.E.E.)

    Bowling “Sun”

    Champions: Ball Busters

    Flight Champions

    “A” – Josh Gealon

    “B” – Tommy Leonard

    “C” – Rachel Childs

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Jon Conant, Lui Taylor

    4 x 4 Volleyball

    Cherie` Dreger, Jamie Gwinn, Kenny Forbes, John Yeoh

    Cribbage

    Joel Karabach

    Free Throw Contest

    Jay Gowen, Stephanie Burgess

    3 Point Shootout

    Jay Cadiente, Stephanie Burgess

    Super Hoops 3 x 3 Basketball

    Jamie Gwinn, Adam Inman, Rick Scott

    Racquetball

    “A” Champion – Juan Vasquez

    “B” Champion – Dan Mayfield

    Women’s – Nancy Adams

    Badminton

    Dan Mayfield, Erin Chappell

    Homerun Derby

    Men’s - Cole Devoir, Rich Dempsey

    Tennis Tournament

    Esteban Rodriguez, Amanda Brown

    I.M. Spring Golf Series

    #1 (hangman Valley GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Erin Casey;

    Fac/Staff – Erick Keating, Rick Romero, Dave Dean, Greg Dempsey

    #2 (Indian Canyon GC) Fac/Staff – Mike Campitelli, Alan Coelho, Matt Flint, Joe Houck

    #3 (Qualchan GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Daniel Bickel, Eric

    Henkel; Fac/Staff – Erick Keating, Dave Dean, Greg Dempsey, Rick Romero

    #4 (Fairways GC) Student – Sam Shelton, Margo Tambellini, Justin Rodgers,

    Erin Casey; Fac/Staff – Greg Dempsey, Rick Romero, Dave Dean

    #5 (Fairways GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Margo Tambellini,

    Erin Casey; Fac/Staff – Erick Keatiing, Rick Romero, Dave Dean, Greg Dempsey

    2004 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Juan Vasquez, Cara Lucas, Naohiko Furukawahara, Jen Van Gundy

    League Champions

    Men’s Soccer “M/W”

    Champions: Show Stoppers

    MVP: Jose Vargas (Show Stoppers)

    Co-Ed Soccer “M/W”

    Champions: Red Wave

    MVP’s: Anthony Briggs (Moist), Cara Lucas (Red Wave)

    Co-Ed Soccer “T/R”

    Champions: Samurai

    MVP’s: Nick Obleness (Players), Jen Van Gundy (Destroyers)

    Co-Ed Indoor Soccer

    Champions: Samurai

    MVP’s: Kazuya Ide (Samurai), Colette Harlan (Dolls & Balls)

    Men’s Football “A – M/W”

    Champions: Crown Royal

    MVP: John Wold (MJ’s 2 handed Touch)

    Men’s Football “B - T/R”

    Champions: Crown Royal

    MVP: Tyler Austin (Playmakers)

    Men’s Basketball “A-M/W”

    Champions: Creamy Butter

    MVP: Miguel Contreras (Creamy Butter)

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Creamy Butter

    MVP: Brian Haberle (Creamy Butter)

    Men’s Basketball “B - M/W”

    Champions: 8< Year>

    MVP: Brian Melcher (8th Year Seniors)

    Men’s Basketball “B - T/R”

    Champions: Son’s of Thunder

    MVP: Jerry Deshazer (Son’s of Thunder)

    Women’s Basketball

    Champions: 1442

    MVP: Wendy Hensley (1442)

    Co-Ed Basketball

    Champions: Dunkin’ Donuts

    MVP’s: Troy Gray (Dunkin’ Donuts), Kristen Frederick (Dunkin’ Donuts)

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: High Life

    MVP’s: Ray Gordulan (High Life), Amanda Butler (High Life)

    Co-Ed Volleyball “B1 - M/W”

    Champions: Team B.A.

    MVP’s: Will Miller (Spiked Punch), Carlee Belles (Team B.A.)

    Co-Ed Volleyball “B2 M/W”

    Champions: Team Fujii

    MVP’s: Teagan Johnson (Little Team That Could), Naohiko Furukawahara (Team Fujii)

    Co-Ed Volleyball “B3 – T/R”

    Champions: Dumb & Dumber

    MVP’s: Jodi Witt (Crushers), You-Cheng Hsu (NTT)

    Co-Ed Volleyball “B4 - T/R”

    Champions: Hawaii No Can Breathe

    MVP’s: Randy Rubonal (Hawaii No Can Breathe), Pam Parks (T.E.E.)

    Bowling “Sunday”

    Karate Explosion

    Individual Champions: Mario Alvarado, Tom Dormaier, Kayla Himmelberger

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Jo Conant, Robert Forbes

    (Women) Carlie Weston, Maggie Winters

    4 x 4 Volleyball

    Cherie` Dreger, Jamie Gwinn, Jay Cadiente, Lacy McComas

    Punt, Pass & Kick

    Marcus Brown, Kristin Storey

    Cribbage

    Derrick Mordos

    Free Throw Contest

    Jay Gowen, Nikki Buchholtz

    3 Point Shootout

    Jay Gowen, Cherie` Dreger

    Badminton

    Masazaku Takeda, Ryan Platz, Mon-Sung Koh

    3 x 3 Super Hoops

    LaFewt Knox, Troy Gray, Nate Allen

    Racquetball

    Juan Vasquez, Tyler Hustin

    Dodgeball

    Clayton Ward, Darin Debolt, Adam Hornstein, Lenny Peterson, Stacie Pate

    WallyBall

    Juan Vasquez, Sean Helleren, Steve McGrew, Mario Gaeta

    5k Turkey Trot

    Mike James, Dexter Cherry, Scott Melville, Nikki Buchholtz

    Ultimate Frisbee

    Ian Cox, Josh Horsley, Matt Horsley, Caleb Rideout

    Frisbee Golf

    Ian Cox

    Tennis Tournament

    Doug Slasbury, Kayla McComas

    I.M. Golf Series

    #1 (Fairways GC) Eric Keating, Dave Dean, Greg Dempsey, Rick Romero

    #2 (Fairways) Sam Shelton, Justin Rodgers, Nick Larson, Tyler McDonald

    Contact Information

    Michael Campitelli
    URC 201
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.