Skip to content

2002 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 2002.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 2002 IM Champions
  • Main Content

    2001/02 Athletes of the Year

    Rian Pedalino, Donna Anderson, Ryan Myhre, Brooke Lanning

    2002 Winter Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Andrea Edwards, Jay Cadiente, Michelle Spohr, Ryan Myhre

    League Champions

    Men’s Bsketball “A-M/W”

    Champions: Ballers, Inc.

    MVP’s: Nate McFarlane

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Dragons

    MVP: Caey Sorensen

    Men’s Basketball “A-Sun”

    Champions: Tri Fecta you Betcha

    MVP’s: James Getzinger

    Men’s Basketball “B-M/W”

    Champions: Dogg Pac

    MVP: Ryan Runson

    Men’s Basketball “B-T/R”

    Champions: Running Raiders

    MVP: David Gussenhoven

    Women’s Basketball “M/W”

    Champions: AKA

    MVP: Michelle Spohr

    Women’s Basketball (T/R)

    Champions: AKA 2

    MVP: Andrea Edwards

    Co-Ed Basketball “A-M/W”

    Champions: And Then Some

    MVP’s: Emerson Ferguson, Christina Fairbairn

    Co-Ed Basketball “B-M/W”

    Champions: I.M. Golden

    MVP: Jay Cadiente, Brooke Lanning

    Co-Ed Basketball “B-T/R”

    Champions: Scott’s Beavers

    MVP: Ryan Myhre

    Co-Ed Volleyball “A-M/W”

    Champions: Last Mohicans

    MVP’s: Jaimen Akins, Gina Hoal

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Like What

    MVP: Rachel Haataja, Kiel Engelson

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Come Original

    MVP’s: Tetsuay Kawata, Kalei Andrews

    Floor Hockey “M/W”

    Champions: Running Raiders

    MVP: Sean Gallagher

    Indoor Soccer “A-Sun”

    Champions: Who’s There

    MVP’s: Anna Zumwaltz, Yer Vue

    Indoor Soccer “B-Sun”

    Champions: Hopeful

    MVP’s: Matt Olson, Kelsey Benson

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Ken Forbes, Nick Wichert

    (Women) Stephanie Burgess, Nicole Zinnecker

    4 x 4 Volleyball

    Nick Wichert, Kenny Forbes, Lindsey Thiele, Jesse Blomberg

    Cribbage

    Calvin Fulks

    Racquetball

    Adam Hendricks

    Free Throw Contest

    Evan Dupuis, Stephanie Ulmer

    3 Point Shootout

    Jay Cadiente, Brooke Lanning

    Winter Slam Dunk Contest

    10’ Basket: Kyler Randall; 9’ Basket: David Sargent, Samari Williams

    Super Hoops 3 x 3 Basketball

    (Men’s) Jesse Hendrix, Isaiah Trufant, Richmond Sanders, Eric Kimble

    (Women’s) Samantha McKeown, Jess Seiler, Melissa Wetterauer, Andrea Edwards

    2002 Spring Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Brooke Lanning, Rene` Maldonado, Travis Karr, Kalei Andrews

    League Champions

    Men’s Softball “M/W”

    Champions: Cannon Balls

    MVP’s: Shaun Dinius

    Men’s Softball “T/R”

    Champions: Shirts For Sure

    MVP: Rene` Maldonado

    Co-Ed Softball “M/W”

    Champions: Del Sol

    MVP’s: Brooke Lanning, Takamasa Yamada

    Co-Ed Softball “T/R”

    Champions: I.M. Balls

    MVP: Bob Burrus, Meagan Myers

    Men’s Soccer “M/W”

    Champions: Kristy’s

    MVP: Yasuhiro Murata

    Men’s Soccer “T/R”

    Champions: Sig Eps

    MVP: Carlo Churape

    Co-Ed Soccer “M/W”

    Champions: Who’s There

    MVP: Brian Dunfee, Kyla Hamilton

    Co-Ed Soccer “T/R”

    Champions: Back In Black

    MVP’s: Nicky Crossland, Sam Shoop

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Papgayos II

    MVP: Pete Colomb

    Men’s Basketball “B-M/W”

    Champions: Good Fellows

    MVP: Jon Gwartney

    Men’s Basketball “B-T/R”

    Champions: Are You Feelin’ This?

    MVP’s: Ryan Harris

    Women’s Basketball “T/R”

    Champions: AKA 2

    MVP: Michelle Spohr

    Co-Ed Basketball “M/W”

    Champions: Kinky Reggae

    MVP’s: Emerson Ferguson, Samantha McKeown

    Co-Ed Volleyball “A-M/W”

    Champions: Dolphins

    MVP: Donna Anderson, Carey Kirkpatrick

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: B Schoolers

    MVP’s: Ryan Bernard, Misty Haase

    Co-Ed Volleyball “B-T/R”

    Champions: Dahui

    MVP’s: Akiko Maeda, Ray Gordulan

    Floor Hockey “M/W”

    Champions: Haoles

    MVP: Carey Kirkpatrick

    Bowling “Sun”

    Champions: Team Fumbles

    Individual Champions: “A” – Richard Frazier, Andrea Miller; “B” – Russell

    Valentine, Tyson Wilson, Jessica Kauffman; “C” – Jeremy Assmus, Carrie Myers

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Jon Conant, Mike Davenport

    (Women) Donna Anderson, Kalei Andrews

    4 x 4 Volleyball

    Tetsuya Kawata, Jaimen Akins, Stephanie Burgess, Jay Cadiente

    Cribbage

    William Chapin

    8 x 8 Flag Football

    Joe Nunnally, Luke Gailey, Ben Massey, Dusty Freeborn, Josh Kidd, Rance

    Reed, Ryan Baldwin, Kyle Frost, Mel Frank, Buck Estes, Darby Haskins, Orrin Bigelow

    4 x 4 Flag Football

    Eric Myer, Jovan Griffith, Eric Kimble, Kyler Randall

    Free Throw Contest

    Ray Gordulan, Brooke Lanning

    3 Point Shootout

    Rick Gooding, Brooke Lanning

    Spot Shot Contest

    Rick Gooding, Brooke Lanning

    Super Hoops 3 x 3 Basketball

    (Men’s) Dennis Fitzgerald, A.J. Williams, Eric Kimble, Richmond Sanders, Travis Karr

    I.M. Golf Series

    Team Scramble: (Student) Robb Travis, Mike Fabiani, Matt Peterson, Cole Bennett

    (Fac/Staff) Alan Coelho, Jim Wasem, Fritz Erickson, Mike Campitelli

    Long Drive Contest

    Todd McGann, Mike Campitelli

    Closest to the Pin Contest

    Cesar Martinez, Tom McGill

    2 Man Best-Ball

    (Student) Rob Travis, Troy Handwerk

    (Fac/Staff) Jim Wasem, Todd McGann

    4 Man Best-Ball

    (Student) Jon Wells, Sam Smith, Josh King, Trent Henning

    (Fac/Staff) Mike Campitelli, Alan Coelho, Fritz Erickson, Todd McGann

    2 Man Alternate Shot

    (Student) Ryan Bernard, Cole Bennett

    (Fac/Staff) Dick Zornes, Jim Wasem

    2002 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Samantha McKeown, Carey Kirkpatrick, Leanne Weishaar, T.C. Colleran

    League Champions

    Men’s Soccer “M/W”

    Champions: Stunna

    MVP: T.C. Colleran (Stunna)

    Co-Ed Soccer “T/R”

    Champions: Cream Filling

    MVP’s: Charlie Murchy (Cream Filling), Jennifer Bruhner (Cream Filling)

    Men’s Football “A”

    Champions: Usual Suspects

    MVP: Adam Schulz (Usual Suspects)

    Men’s Football “B-M/W”

    Champions: Midget Mafia

    MVP: David Temple (Midget Mafia)

    Men’s Football “B-T/R”

    Champions: The Flamingos

    MVP: Chris Petrinovich (Running Raiders)

    Men’s Basketball “A-T/R”

    Champions: Papagayos IV

    MVP: Ryan Littlejohn (Round Ball Junkys)

    Men’s Basketball “B-M/W”

    Champions: Bench Warmers

    MVP: Creed Pendleton (Bench Warmers)

    Men’s Basketball “B-T/R”

    Champions: Chuggers

    MVP: Chris Kracht (Chuggers)

    Co-Ed Basketball “M/W”

    Champions: 6th Floor

    MVP’s: Ryan Harris (6th Floor), Wendy Hensley (Hyaks)

    Women’s Basketball “M/W”

    Champions: #1442

    MVP: Samantha mcKeown (#1442)

    Co-Ed Volleyball “A-M/W”

    Champions: Dahui

    MVP’s: John Conant (The Volleyballers), Kalei Andrews (Dahui)

    Co-Ed Volleyball “A-T/R”

    Champions: High Life

    MVP’s: Jon Conant (High Life), Jamie Alspach (High Life)

    Co-Ed Volleyball “B-M/W”

    Champions: Spikers

    MVP’s: Jenni Sotka (Spinners), Ryan Bernard (Spikers)

    Co-Ed Volleyball “B1-T/R”

    Champions: Hooty McB

    MVP’s: Scott LaPlant (Peanut Butter Jelly), Leanne Weishaar (Hooty McB)

    Co-Ed Volleyball “B2-T/R”

    Champions: I.M. Bashin’

    MVP’s: Rachel Chastain (I.M. Bashin’), Dan Tadlock (Special Agents)

    Floor Hockey “M/W”

    Champions: Hockey Goats

    MVP: Travis Evans (Hockey Goats)

    Bowling “Sunday”-

    8pm Student Division Champions

    Twigs & Berries

    6pm Student Division Champions

    Eudamonians

    Faculty/Staff Division Champions

    Soaring Eagles

    Individual Champions: Niel Zimmerman, Timm Buczak, Don Richter, Janet

    Lucas, Cari Urabe, Wendy Johnson

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Ryan Bernard, Jon Conant

    (Women) Courtney Carrol, Amber Morris

    4 x 4 Volleyball

    Ryan Bernard, Jon Conant, Bryan Potkins, Lindsay Thiele

    Punt, Pass & Kick

    Marcus Brown, Tara Pyle

    Golf Scramble

    (Student) Two-Way Tie – (!) Ryan Bernard, Matt Peterson, Mike Fabiani, Justin

    Shamion, (2) Will Toler-luna, Chris Schwartzenberger, K.C. Gere,

    (Faculty/Staff) Dick Zornes, mike Allen, Mike Campitelli

    Golf Best-Ball

    (Students) Dan Clark, Mark Collins, Russ Carver

    (Faculty/Staff) Erick Keating, Rick Romero, David Dean, Greg Dempsey

    Cribbage

    Jeff Herbison

    Free Throw Contest

    Ryan Bernard, Stephanie Burgess

    3 Point Shootout

    Michael Katsuhisa, Stephanie Burgess

    Spot Shot

    Neil Kuipers, Tara Pyle

    Racquetball

    “A” – Randal Hutchins

    “B” – Robb Travis

    Contact Information

    Michael Campitelli
    PEA 120
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.