Skip to content

2000 IM Champions

Abstract

Listing of all EWU IM Champions for 2000.

Top Navigation

Main Navigation

  • EWU Home
  • Intramural Sports
  • Past IM Champions
  • 2000 IM Champions
  • Main Content

    1999/2000 Athletes of the Year

    Male-Josh Ashcroft, Nick Wichert

    Female-Jamie Allspach, Kelly Reynolds

    2000 Winter Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Male- Jamie Gwinn, Carlos Oseguera

     Female-Kelly Reynolds, Angie Burgess

    League Champions

    Indoor Soccer

    American League Champions: El Pique

    MVP’s: Tsuyoshi Ogino, Teresa Chavez

    National League Champions: Lady Bugs

    MVP’s: Jason Webster, Erin Thomas

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Just Do It

    MVP’s: Justin Ikehara, Jayme Grass

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Oh Behave

    MVP: Amber Richards, Ben Gentry

    Men’s 3 x 3 Sunday Basketball

    Champions: Da Funk

    MVP: Travis Brown

    Women’s 3 x 3 Sunday Basketball

    Champions: Blue Pandas

    MVP: Tara Edwards

    Floor Hockey

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP: Mike Brandt

    Men’s Basketball “AFB”

    Champions: Straight Pimpin’

    MVP’s: Dan Curley

    Men’s Basketball “A”

    Champions: Schlitz Malt Liquor Bulls

    MVP: Erron Watson, Jamie Gwinn

    Men’s Basketball “B”

    Champions: 5 Guys

    MVP: Trevor Fox

    Men’s Basketball “B”

    Champions: The Peoples Team

    MVP’s: Chris Ward

    Men’s Basketball “B”

    Champions: American Gigalos

    MVP’s: Jordan Robinson, Travis Brown

    Co-Ed Basketball

    Champions: All Stars

    MVP’s: Jodi Benson, Ken Miller

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Justin Ikehara, Mike LeaderCharge

    (Women) Corrie Isaacson, Kim Maxwell

    4 x 4 Volleyball

    Nick Wichert, Tammie Leinweber, Ben Anderson, Robert Swogger

    Cribbage

    Sam Miller

    Free Throw Contest

    Carlos Oseguera, Jamie Alexander

    3 Point Shootout

    George Schafer, Jamie Alexander

    Winter Slam Dunk Contest

    Jamie Gwinn, Alex Carcamo

    Efollet.com Super Hoops

    Brad Packer, David Andres, Brian Gale, Dan Curley

    Racquetball

    Nathan Passey, Jason Webster, Ninky Acevedo-Selasa

    2000 Spring Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Female-Kelly Reynolds, Jamie Allspach

    Male-Nick Wichert, Josh Ashcroft

    League Champions

    <>

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Just Do It

    MVP’s: Jessica Henry, Takashi Yasumasu

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Latinos

    MVP’s: Jose Ortega, Jamie Allspach

    Men’s 3 x 3 Basketball

    Champions: 3-Ball

    MVP: Brian Gale

    Men’s 3 x 3 Basketball

    Champions: Oreo Cookie

    MVP: Derrick Singleton

    Women’s 3 x 3 Basketball

    Champions: Bombshells

    MVP: Nicole Hunt

    Men’s Soccer

    Champions: Al-Helal Club

    MVP: Tomo Yasuda

    Co-Ed Soccer

    Champions: All-Stars

    MVP’s: Joel Randall, Emily Freeman

    Men’s Football

    Champions: Sig Ep Runnin’ Raiders

    MVP: Steve Larson

    Men’s Softball

    Champions: Impaired Olympians

    MVP: Travis Pakenen

    Co-Ed Softball “B1”

    Champions: Is What It Is

    MVP’s: Andrew Potridge, Kelly Reynolds

    Co-Ed Softball “B2”

    Champions: Phasers

    MVP’s: Jason Humbert, Sarah Arena

    Co-Ed Softball “B3”

    Champions: Soft-Ballz

    MVP’s: Takashi Matsumoto, Kate Sunleaf

    Co-Ed Softball “B4”

    Champions: Boy’s & Girl’s Club

    MVP’s: Lance Knaavelsrud, Jennifer Chamberlin

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Ryan St. John, Mike LeaderCharge

    (Women) Gretchen Heytvelt, Jessica Henry

    4 x 4 Volleyball

    Mike LeaderCHarge, Jamie Gwinn, Ryan St. John, Jessica Henry

    Cribbage

    Brian Trimble

    Free Throw Contest

    Scott Kramer, Kelly Pilkington

    3 Point Shootout

    Carlos Oseguera, Nicole Hunt

    Homerun Derby

    Gretchen Heytvelt, Dominic Duncan

    Golf Scramble

    (Student) Ryan Bernard, Scott Kramer, Nick Weishower

    (Faculty/Staff) Todd McGann, Rob Wample, Alan Coelho, Mike Campitelli

    Racquetball

    Victor Zayas

    2000 Fall Quarter Champions

    Athletes of the Quarter

    Traci Keve, Stacy Whipple, Carlo Churape, Jiho Oyakawa

    League Champions

    Men’s Football “A”

    Champions: Crown Royal

    MVP’s: Orrin Bigelow

    Men’s Football “B”

    Champions: Raw Dogs

    MVP’s: Erron Watson

    Men’s Football “B”

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP: Lourance Dormaier

    Women’s Football

    Champions: Girls With Balls

    MVP: Stacie Granger

    Floor Hockey

    Champions: Sigma Nu Snakes

    MVP: Grant Carrick

    Men’s 3 x 3 Basketball “A”

    Champions: Papagayos

    MVP: Justin Shamion

    Men’s 3 x 3 Basketball “A”

    Champions: Dazed & Confused

    MVP’s: Corey Wilbur

    Men’s 3 x 3 Basketball “B”

    Champions: Swoosh

    MVP: Armondo Omungulia

    Women’s 3 x 3 Basketball

    Champions: Lady Ballers

    MVP: Stacy Whipple

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Bumpin’ Uglies

    MVP’s: Jaimen Akins, Jamie Alspach

    Co-Ed Volleyball “A”

    Champions: Four Play

    MVP’s: Nick Wichert, Emily Barrick

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: I.M. Revenge

    MVP’s: Jamie Gwinn, Christina Torres

    Co-Ed Volleyball “B”

    Champions: Pokey Fish

    MVP’s: Dean Kimoto, Kami Soliday

    Men’s Soccer

    Champions: S.C. Eagles

    MVP: Takaaki Okawado

    Co-Ed Soccer

    Champions: Peace Out

    MVP’s: Molly Saling, Matt Bussman

    Co-Ed Soccer

    Champions: Sayu

    MVP’s: Traci Keeve, Takaaki Okawado

    Special Events Champions

    2 x 2 Volleyball

    (Men) Ryan St. John, Eric Willanger

    (Women) Melissa Wetterauer, Jess Seiler

    4 x 4 Volleyball

    Nick Wichert, Amanda Blaz, Kenny Forbes, Jesse Blomberg

    Cribbage

    Jamie Pearson

    Free Throw Contest

    Ryan Bernard, Pam Stoner

    3 Point Shootout

    Ryan Bernard, Pam Stoner

    Golf Scramble

    (Student) Tie: Ryan Bernard, Scott Kramer, George Schafer, Landon Luiten &

    Sam Smith, Trent Henning, Gary Harnden

    (Faculty/Staff) Greg Dempsey, Eric Keating, David Dean, Rick Romero

    Punt, Pass & Kick

    Rance Reed

    Racquetball

    Eric Wallace

    Tennis Tournament

    David Dillingham

    Contact Information

    Michael Campitelli
    URC 201
    Cheney, WA 99004

    email: mcampitelli@ewu.edu
    phone: (509) 359-4836
    fax: (509) 359-4735

    Footer Navigation


    Text Only Options

    View the original version of this page.